منیسک زانو چیست؟

منیسک چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که منیسک چیست و در کجای زانو قرار دارد؟ منیسک به عنوان یک بالشت یا ضربه گیر در زانو عمل می‌کند. منیسک یک دیسک c شکل غضروف نرم است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد. هنگامی که منیسک پاره می‌شود آن اثر بالشتی ضعیف عمل می‌کند که ممکن است منجر به آرتروز و درد زانو شود.

ساختارهای زیادی در زانو وجود دارد که می‌تواند باعث درد شود. تاکنون، یکی از شایع‌ترین دلایل درد زانو، پارگی منیسک است. وقتی بسیاری از بیماران را با پارگی منیسک معاینه می‌کنم می‌گویم ای کاش اتفاق دیگری برایشان افتاده بود. وقتی از آن‌ها سؤال می‌کنم که آیا می‌دانند منیسک چیست معمولا توضیحات دقیقی ارائه نمی‌دهند. برای اینکه تصمیم آگاهانه‌ای در مورد نحوه درمان پارگی خود بگیرید، لازم است که درک خوبی از منیسک داشته باشید و بدانید که گزینه‌های‌ درمانی مناسب شما چیست.

ظاهر طبیعی منیسک

منیسک یک دیسک غضروفی به شکل هلال یا C است که در زانو وجود دارد. در هر زانو دو منیسک وجود دارد. یکی در قسمت داخلی زانو که آن را منیسک داخلی و دیگری در قسمت بیرونی زانو که آن را منیسک خارجی می‌نامیم. منیسک عملکرد بسیار مهمی در زانو دارد. منیسک ما به عنوان کمک فنر یا کوسن عمل می‌کند تا فشار را در نوع دیگری از غضروف که در زانو داریم و به آن غضروف مفصلی می‌نامیم، به حداقل برساند. غضروف مفصلی انتهای استخوان‌های ما را درون مفصل می‌پوشاند. با محافظت از غضروف مفصلی، منیسک به جلوگیری از بروز آرتریت کمک می‌کند.

ظاهر طبیعی منیسک
ظاهر طبیعی منیسک

منیسک همچنین برای بهبود پایداری زانو در خدمت شما است. منیسک مانند بلوکی که در پشت تایر گیر کرده است، عمل می‌کند تا جلوی راه افتادن اتومبیل را بگیرد. اگر منیسک عادی نداشته باشید، ممکن است زانو ناپایدار باشد.

درک “منیسک چیست” به شما این امکان را می‌دهد تا درک کنید که چگونه یک پارگی می‌تواند بر روی زانوی شما تاثیر بگذارد. اگر یک دوست به شما بگوید “غضروفش پاره شده است، احتمالا منظورش پارگی منیسک است. هنگامی که منیسک به درستی کار نکند یا شکافته شود، ممکن است در هنگام چرخش، یا گردش زانو احساس درد کنید. همچنین ممکن است احساس بی ثباتی زانو یا خالی کردن زانو را به وجود بیاورد.

احیا نشدن مینسک

متاسفانه ، منیسک توانایی احیا چندانی ندارد. این بدان معنی است که بافت منیسک با گذشت زمان می‌تواند فرسوده شود. از آنجا که بدن توانایی ترمیم منیسک (مانند بریدگی بر روی پوست شما) را ندارد، این پارگی‌ها به ندرت به خودی خود بهبود می‌یابند. هنگامی که یک بافت امکان ترمیم ضعیفی دارد، احتمال ابتلا به پارگی دژنراتیو یا فرسایشی منیسک بسیار زیاد است. به بیان ساده این بدان معنی است که منیسک ما به راحتی می‌تواند از فشار تجمعی که در طول زندگی ما روی زانوی خود قرار داده‌ایم، فرسوده و پاره شود. به همین دلیل است که اکثر شما در حین معاینه در مطب، صدمه خاصی را به زانوی خود به خاطر نمی‌آورید.

منیسک کمک فنر است

منیسک به عنوان کمک فنر عمل می‌کند. در تصویر سمت راست ، می بینید که چگونه وزنه زدن یا پیاده روی باعث می شود که منیسک هنگام اعمال فشار ، به سمت خارج از زانو حرکت کند. به این صورت که منیسک فشار وارده یا به عبارتی فشارهای حلقه را از روی غضروف مفصلی در انتهای استخوان‌ها برمی‌دارد. همانطور که وزن را روی پا قرار می‌دهید، استخوان فمور یا استخوان ران با منیسک تماس برقرار می‌کند. منیسک به سمت بیرون منبسط می‌شود که فشار زیادی را از روی استخوان درشت نی یا استخوان ساق پا برمی‌دارد. بدون وجود منیسک، تمام وزنی که بر استخوان ران وجود دارد به استخوان درشت نی منتقل می‌شود و غضروف موجود در انتهای استخوان‌ها به تدریج از بین می‌رود.

تصویر سمت چپ یک منیسک طبیعی را نشان می‌دهد که در زیر استخوان ران و روی استخوان درشت نی قرار دارد. منیسک ساختاری به شکل C در زانو است که از غضروف فیبروم ساخته شده است. وقتی وزنه‌ای را برمی‌دارید، منیسک به عنوان بالشت زانو عمل می‌کند.

اکثر پارگی‌های منیسک در بزرگسالان دژنراتیو هستند …

یعنی، منیسک‌ها در پی سال‌ها استفاده فرسوده می‌شوند. اکثر بیماران بالغ مبتلا به منیسک پاره شده حتی به یاد نمی‌آورند که چگونه یا چه زمانی پارگی منیسک اتفاق افتاده است. پارگی منیسک معمولا در کودکان یا نوجوانان کاملا متفاوت است. پارگی منیسک در کودکان معمولاً در اثر تروما است و غالبا ناشی از آسیب بدون ضربه و پیچ خوردن منیسک است. این که بسیاری از پارگی‌های منیسک نیازی به جراحی ندارند ممکن است شما را شگفت زده کند.

بنابراین امیدوارم دفعه بعد که از شما سؤال شد، منیسک چیست؟ جواب این سوال را بدانید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن