بریس زانوی قابل تنظیم در آسیب های رباط صلیبی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

بریس زانوی قابل تنظیم در آسیب های رباط صلیبی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

بریس زانو در دو حالت، در آسیب‌های رباط صلیبی تجویز می شوند. در حالت اول بیمار دچار ضربه، کشیدگی و پارگی غیر کامل ولی شدید رباط صلیبی در زانو شده است. در این حالت برای بیمار، بریس زانوی قابل تنظیم (Rigid Hinged knee Brace) جهت کنترل نیروها و فشارهای ناگهانی که منجر به پارگی کامل این رباط‌ها می شود، تجویز می شود. در مدت زمان استفاده از این بریس زانو فرصت بازسازی و بهبودی پیدا می‌کند و ممکن است بهبودی رباط‌ها حاصل شود. گاهی اوقات لازم است محدودیت‌هایی در میزان دامنه حرکتی خم و راست شدن زانو توسط بریس برای بهبودی رباط‌ها اعمال شود.

در حالت دوم بعد از عمل جراحی بازسازی رباط‌های زانو این بریس تجویز و مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از انجام عمل جراحی رباط صلیبی، این رباط برای جوش خوردن به زمان احتیاج دارد تا دوباره بهبود یابد. در خلال فرایند بهبودی که حدود ۸ تا ۱۰ هفته زمان می‌برد، رباط جدید در معرض خطر پارگی قرار دارد.  اگر به زانوی شما فشار وارد شود ممکن است سبب پاره شدن رباط صلیبی پیوند زده شده بشود زیرا رباطی که پیوند زده شده است هنوز مقاومت ندارد. در این حالت بیمار بعد از جراحی، معمولاً مدتی با استفاده از بریس، زانوی خود را در وضعیت زانوی کاملا راست (Full extension) قرار می‌دهد. بعد از این مرحله، مجدداً مفاصل قابل تنظیم بریس زانو در حالتی تنظیم می‌شود که به بیمار اجازه حرکات خم و راست شدن زانو را در درجات محدودی بدهد.

بریس زانو قابل تنظیم (Hinged Knee Brace) چه ساختاری دارد؟

این بریس شامل دو مفصل فلزی با قابلیت تنظیم در درجات مختلف خم و راست شدن زانو و نیز دو شل ترموپلاستیکی در ناحیه ران و ساق می‌باشد که می‌تواند حرکات مفصل زانو را به خوبی کنترل نماید. نحوه قرارگیری و ابعاد شل‌ها در ضایعات مختلف رباط‌های صلیبی متفاوت می‌باشند. شل‌ها توسط استرپ‌هایی محکم به ناحیه ساق و ران متصل شده و بریس را روی  اندام نگاه می‌دارند.

مزایای استفاده از بریس زانوی قابل تنظیم (Hinged Knee Brace)

  • جلوگیری از آسیب‌های مجدد در طی دوره بهودی
  • قرار دادن زانو در وضعیت مناسب در طی درمان
  • ممکن است سبب کاهش احساس درد در دوره بهبودی شود
  • کاهش ورم و التهاب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن