Whey protein چیست؟

Whey protein چیست؟

هنگامی که صحبت از مکمل‌های پروتئینی می‌شود، گزینه‌های انتخابی پروتئین نخود، سویا و موارد دیگر است. اما موارد به خصوصی وجود دارد که احتمالا توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند، مانند: whey protein. دریافت پروتئین کافی نه تنها برای عضله سازی، بلکه برای حفظ عملکرد و تناسب بدن نیز بسیار حائز اهمیت است. پروتئین از جنس آمینو اسید، یعنی بلوک‌های ساختمانی است که بافت‌هایی مانند عضلات، مو، پوست، ناخن‌ها و استخوان‌ها از آن تشکیل شده اند. پس اگر شما به اندازه کافی پروتئین دریافت نمی‌کنید، بدن شما کمبود آن را حس خواهد کرد.

 

Why protein چیست؟

 

مجله Men’s Health توصیه می‌کند آقایان روزانه به مقدار 6 تا 8 وعده غذایی به اندازه کف دست، غذاهای غنی از پروتئین دریافت کنند که تقریبا 30 گرم در هر وعده غذایی است. اگر شما این اندازه را رعایت نمی‌کنید، ممکن است مصرف مکمل ایده خوبی برای‌تان باشد.

هنگامی که صحبت از انتخاب بهترین مکمل پروتئینی می‌شود، whey protein اغلب یکی از بهترین‌ها و یک پروتئین کامل است. یعنی حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است که بدن شما به آن‌ها برای ادامه ساختن پروتئین‌ها(تشکیل شدن پروتئین) نیاز دارد؛ پروتئین‌هایی به خودی خود تولید نمی‌شوند و تامین آن از منابع غذایی دیگر ضروری است. 

ریاست سلامت عمومی، متخصص تغذیه، دارای پروانه رسمی و سخنگو آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: “بهترین پروتئین ممکن، پروتئینی است که تمام اسیدهای آمینه ضروری را داشته باشد و به شما این امکان را می‌دهد عضلات را سریع‌تر بسازید.”

 

Whey protein چیست؟

تمام محصولات لبنی(شیر) whey protein دارند که یکی از پروتئین‌های اصلی(به همراه کازئین) در لبنیات است. طی فرآوری به پودر، شیر مایع به سر شیر جامد(کازئین) و مایع (whey protein) تفکیک می‌شود.

 

 

مشخص شده است که whey protein باعث افزایش توده عضله بدون چربی و قدرت ماهیچه‌ها می‌شود و همچنین توانایی بدن را در ترمیم عضلات بعد از ورزش می‌افزاید. آسلاندر مورنو می‌گوید: من به شخصه شیفته میزان تحقیقات انجام شده درمورد فراهم زیستی و ابزار زیستی whey protein هستم. وی همچنین اضافه کرد این پروتئین به طرزی باورنکردنی برای ورزشکاران در افزایش ترکیب پروتئین ماهیچه مفید است و مزایای دیگر آن از جمله کلسیم و ویتامین دی نباید از قلم بیفتد.

 

انواع whey protein

سه نوع whey protein وجود دارد:

کنستانتره whey protein

همانطور که از نام آن پیدا است، پروتئین موجود در کنستانتره whey protein غلیظ است و به دلیل انواع روش‌های فرآوری، مواد مغذی بیشتری را نسبت به سایر انواع whey protein حفظ می‌کند.

Whey protein جدا شده

هضم این نوع whey protein از whey protein کنستانتره سریع‌تر است. همچنین معمولاً با حذف کل کربوهیدرات‌ها، لاکتوز نیز از بین می‌رود که آن را برای بسیاری از افراد با عدم تحمل لاکتوز مناسب می‌کند. در پی حذف بسیاری از چربی‌ها، مقدار زیادی از ویتامین‌های محلول در چربی نیز از بین می‌روند. در ضمن اگر مشکل لاکتوز دارید برچسب را مطالعه کنید.

پروتئین whey نیمه هضم شده

این فرآیند باعث می‌شود ساختار بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌های کوچک به نام  پپتیدها شکسته شود و برای بالاترین سرعت جذب‌، تقریبا به حالت از پیش هضم شده در بیاید. در کل whey protein خیلی سریع هضم می‌شود. آلساندرو مونرو می‌افزاید: “بعضی اوقات این پروتئین به دلیل فرآوری می‌تواند طعم تلخی داشته باشد.”

آیا خطری  در خصوص مصرف whey protein وجود دارد؟

Whey protein می‌تواند برای مبتدیان باعث ایجاد آکنه شود. همچنین می‌تواند تولید هورمون‌های ایجاد کننده آکنه را برهم بزند و انسولین و آندروژن‌ها را که سبوم و غدد روغنی تولید می‌کنند و باعث آکنه می‌شوند، بیش از حد تحریک کند.

همچنین، پروتئین آب پنیر یا همان whey protein، می‌تواند باعث برخی از مشکلات معده شود. کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند ممکن است با مصرف بیش از حد آن دچار گاز، نفخ و اسهال شوند.

در موارد بسیار نادر، افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، ممکن است با مصرف بیش از حد whey protein آسیب کلیه و کم آبی بدن را تجربه کنند. اما به طور کلی بعید است که تنها یک بار مصرف بی رویه whey protein، علاوه بر ناراحتی دستگاه گوارش، باعث بروز هر گونه مشکل تهدید کننده دیگر در زندگی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن